Negotiator - Blog

http://negotiator.kvalitne.cz

Úvodní stránka>Hudba>REM
Témata
..::..

Murmur

03.prosinec 2010 | 12:39


Murmur je prvním dlouhohrajícím albem kapely R.E.M.. Album vyšlo v dubnu 1983 a předcházelo mu EP Chronic Town, které vyšlo o rok dříve. V americkém žebříčku prodejnosti se album dostalo na 36. místo a v roce 1991 získalo zlatou desku. Časopis Rolling Stone jej ohodnotil jako 197. nejlepší album všech dob a televize VH1 jej vyhlásila 92. nejlepším albem všech dob.Zvuk alba charakterizoval tichou a introvertní stranu první vlny alternativního rocku ve Spojených státech. Zvuk byl na tehdejší dobu nový, ale nevzdaloval se příliš konceptu tradiční rockové hudby. Kytary mají jasný zvonící zvuk takřka jako zvonkohra, čímž se blíží kapele The Byrds. Baskytarista Mike Mills má, jako nejzkušenější hudebník v kapele, největší podíl na melodii alba a na celkové „náladové“ atmosféře prvních alb R.E.M. Výrazným příspěvkem ke zvuku alba je i zpěv Michaela Stipea, jehož nejasné a nezřetelně zpívané texty přinesly albu hloubku a mysterióznost. Inspirací pro album byl i post-punk, například píseň „9-9“ byla ovlivněna kapelou Gang of Four. Ačkoliv je Murmur velice respektovaným albem a mezi fanoušky patří k oblíbeným, na pozdější obrovský úspěch kapely mělo jen minimální vliv.

Album bylo nahráno v Carlotte v Severní Karolíně, produkovali jej Mitch Easter a Don Dixon a vydala jej společnost I.R.S. Records. Z písní, které tehdy při svých tehdejších koncertech hráli, vybrali R.E.M. dvanáct, které byly zařazeny na album. Písně "Radio Free Europe" a "Sitting Still" byly již předtím vydány pod labelem Hib-Tone, ale pro Murmur byly znovu nahrány v pomalejším tempu. Tato změna ukazuje, že se R.E.M. opustili tehdejší punkový styl. Dalších šest písní - "Permanent Vacation", "Ages of You", "All the Right Friends", "Mystery to Me", "Romance" a "There She Goes Again" - bylo sice nahráno, ale na album nebyly zařazeny. Některé z nich se však později objevily na B-stranách singlů, na výběrových albech Eponymous, Dead Letter Office, And I Feel Fine... a na koncertním DVD Perfect Square.

Konstrukce porostlá rostlinami zobrazená na obalu alba, která byla původně součástí Georgia Railroad, se stala místí památkou přezívanou „Murmur Trestle“ a snahy o její odstranění se vždy setkaly s odporem veřejnosti.

Album se umístilo na 36. místě amerického žebříčku a v roce 1991 získalo zlatou desku. V roce 1989 označil časopis Rolling Stone Murmur za 8. nejlepší album 80. let. V roce 2003 jej stejný časopis označil za 197. nejlepší album všech dob. Ve stejném roce bylo album televizí VH1 vyhlášeno 92. nejlepším albem všech dob. Pitchfork Media označil Murmur za 5. nejlepší album 80. let. Časopis Rolling Stone ocenil v roce 1983 Murmur jako nejlepší album roku, čímž album porazilo další slavná alba, například Thriller od Michaela Jacksona, Synchronity od The Police, nebo War od U2.

Kapela zahrála celý Murmur při posledním koncertu svého turné na podporu alba Green v atlantském Fox Theater 13. listopadu 1989 a od té doby jíž některé písně z alba R.E.M. nikdy živě nezahráli.Autory všech skladeb jsou Bill Berry, Peter Buck, Mike Mills a Michael Stipe.Dne 26. ledna 1993 znovuvydala EMI, která vlastní katalog I.R.S. Records, Murmur se čtyřmi bonusovými skladbami:

Skladba "There She Goes Again" se nachází také na albu Dead Letter Office.

Tento článek je zčásti nebo zcela založen na překladu článku Murmur na anglické Wikipedii.


Tento článek je licencován za podmínek GNU Free Documentation License. Používá materiál: Originální článek na Wikipedii.

..::..
Tento blog Copyright(c) Negotiator