Negotiator - Blog

http://negotiator.kvalitne.cz

Úvodní stránka>Politika
Témata
..::..

Občanské hnutí

03.prosinec 2010 | 12:38


Občanské hnutí (zkracováno OH) bylo středové, liberální politické hnutí, působivší na české politické scéně mezi léty 1991 a 1996, s kořeny v Občanském fóru. Jeho předsedou byl po celou dobu existence Jiří Dienstbier. Jeho členy byli též například Miloš Zeman, Martin Bursík nebo Jan Sokol.


Hnutí bylo ustanoveno 27. dubna 1991 po vydělení Občanské demokratické strany z Občanského fóra. Většina jeho členů sympathisovala s představou „apolitické politiky“, již prosazoval především Václav Havel, proto bylo Občanské hnutí vnímáno jako hlavní dědic Občanského fóra. Již svým názvem Občanské hnutí deklarovalo reservovaný přístup ke stranictví - po určitou dobu fungování hnutí bylo povoleno i kolektivní členství. Názorové odlišnosti členů hnutí mu neumožnily se profilovat ani pravicově, ani levicově, hnutí tak bylo řazeno na střední část politického spektra. Otevřeně však deklarovalo liberální a havlistickou orientaci.

Ve volbách do České národní rady v roce 1992 získalo Občanské hnutí 4,6 % hlasů a zůstalo tak těsně pod pětiprocentní vstupní klausulí. V reakci na to se v roce 1993 hnutí transformovalo v stranu Svobodní demokraté. Současně s tím byla officiálně potvrzena liberální orientace strany a vymezení se vůči levici (sociální demokracie) i pravice (občanská demokracie). V poslední třech letech své existence se strana soustředila v podstatě jen na udržení existence. Uvažovalo se o sloučení s Českomoravskou unií středu či s Liberálně sociální unií. Z těchto úvah nakonec sešlo. Na přelomu let 1995 a 1996 se Svobodní demokraté sloučili s národními socialisty do subjektu nazvaného Svobodní demokraté - Liberální strana národně sociální. Tato unie ale neměla dlouhého trvání - již v roce 1998 část původních členů Občanského hnutí zakladá Stranu pro otevřenou společnost, jež má dnes jednu senátorku.

Občanské hnutí (nazýváno někdy posměšně občanské hnití) svůj neúspěch často ospravedlňuje agresivitou Občanské demokratické strany. Mnohem spíše je ale na vině určitá neurčitost spočívající v nejasné stranické struktuře; jakož i absence charismatického vůdce, jímž byl pro ODS Václav Klaus.
Tento článek je licencován za podmínek GNU Free Documentation License. Používá materiál: Originální článek na Wikipedii.

..::..
Tento blog Copyright(c) Negotiator