Negotiator - Blog

http://negotiator.kvalitne.cz

Úvodní stránka>Politika
Témata
..::..

Whig Party (USA)

03.prosinec 2010 | 12:38


Whig Party byla politická strana ve Spojených státech Amerických během období takzvané Jacksoniánské demokracie a v období 1832 - 1856, je považována za jednu ze dvou důležitých amerických politických stran, kdy byla tato strana vytvořena, aby oponovala politice prezidenta Andrew Jacksona a Demokratické straně. To znamená, že Whigové podporovali nadřazenost federativního Kongresu nad výkonnou složkou vlády a podoporovala modernizaci a ekonomický rozvoj. Jejich jméno bylo zvoleno v ohlasu na hnutí Whigů, kteří v 70. letech 18. století bojovali za nezávislost. Whig Party mezi své členy mohla zařadit takové národní politické kapacity jako Daniel Webster, William Henry Harrison nebo jejich hlavní lídr Henry Clay z Kentucky. Kromě Harrisona, do Whig Party patřili také další čtyři váleční hrdinové včetně generála Zacharyho Taylora a Winfielda Scotta. Jejich lídr ve státě Illinois byl Abraham Lincoln.

Během své šestadvacetileté existence se podařilo dvěma kandidátům Whig Party vyhrát prezidentské volby—Harrison a Taylor— z nichž oba zemřeli během vykonávání tohoto úřadu. Čtyři měsíce po zvolení Harrisona byl John Tyler, který úřad zastupoval místo něj, vyloučen z Whig Party. Millard Fillmore, Taylorův viceprezident, se stal po Taylorově smrti posledním Whigem, který zastával nejvyšší americký úřad.

Tuto stranu úplně zničila otázka, zda povolit rozšiřování otroctví do teritorií, či ne. Kvůli této problematice vznikly ve straně hluboké trhliny, s čímž souvisela nominace Winfielda Scotta místo úřadujícího prezidenta Fillmora v prezidentských volbách v roce 1852. Whig Party už se nikdy znovu nepodařilo zvolit dalšího prezidenta. Lídři této strany ukončili své politické aktivity (jako například Lincoln dočasně) nebo změnili stranu. Voličská základna přešla k radikální Know-Nothing Party, k různým stranickým koalicím uvnitř států nebo dokonce k Demokratům.


Tento článek je licencován za podmínek GNU Free Documentation License. Používá materiál: Originální článek na Wikipedii.

..::..
Tento blog Copyright(c) Negotiator