Negotiator - Blog

http://negotiator.kvalitne.cz

Úvodní stránka>Cestování>Přírodní památky
Témata
..::..

Přemyšov

03.prosinec 2010 | 12:38


Přemyšov je přírodní rezervace nacházející se na katastrech ostravských městských obvodů Svinova a Polanky nad Odrou. Nachází se po pravé straně cesty ze Svinova do Polanky. Tvoří ji les, rybník a soustava rákosin. Celá rezervace je velká cca 30 ha a v současné době není přístupná sítí běžných chodníků a cyklostezek.

Stále vlhké prostředí je optimální pro růst rákosů a ostřic. Hojně se zde vyskytují olše, duby, habry a lípy, dále kapradiník bažinný a sněženka podsněžník. Nalezneme tady však také chráněné druhy, jako je kotvice plovoucí, leknín bílý a žebratka bahenní. Z ohrožených druhů to je např. bahnička bradavkatá, jilm vaz, jilm habrolistý či kosatec žlutý. Rostliny uvedené v červené knize ohrožených druhů zastupuje brčál menší či kyčelnice žlaznatá.

Bažinný biotop poskytuje vhodný životní prostor také pro celou řadu savců a ptáků, jako je např. sluka lesní či vzácný hohol severní. V tůních se nachází nevelké populace čolka obecného, rosničky zelené, skokana hnědého a skokana zeleného.

Velkou zátěží pro tuto rezervaci je sklad materiálů prakticky uprostřed pozemku a obalovna asfaltových hmot pro povrchy silnic. Provoz nákladních aut rovněž neprospívá nerušenému životu v rezervaci.


Tento článek je licencován za podmínek GNU Free Documentation License. Používá materiál: Originální článek na Wikipedii.

..::..
Tento blog Copyright(c) Negotiator