Negotiator - Blog

http://negotiator.kvalitne.cz

Úvodní stránka>Cestování>USA
Témata
..::..

Divoký západ

03.prosinec 2010 | 12:38


Divoký západ (někdy též Starý americký západ) je směsicí historie, mýtů, legend, příběhů, domněnek a kultury týkající se území dnešních západních států USA v 19. století, nejčastěji v době mezi občanskou válkou a rokem 1890. Oblast lze na východě zhruba vymezit západní hranicí států Severní Dakota, Jižní Dakota, Nebraska, Kansas, Oklahoma a Texas, tedy asi 104. stupněm západní délky.

Protože divoký západ posloužil jako prostředí mnoha fiktivním příběhům, stal se tento region této doby po celém světě populárním a definuje se jím i žánr takových příběhů — western.

Tehdejší zdejší prostředí se vyznačovalo ozbrojenými srážkami zemědělců (honáků krav — kovbojů), původních Indiánů, obchodníků a vládou USA. Někdy se tato doba označuje také jako „západní občanská válka o začlenění“, která v tomto regionu ustavila vliv úřadů Spojených států. Malé války o pozemky mezi osadníky byly běžné, stejně tak jako korupce a kriminalizovaná spravedlnost.
Tento článek je zčásti nebo zcela založen na překladu článku American Old West na anglické Wikipedii.


Tento článek je licencován za podmínek GNU Free Documentation License. Používá materiál: Originální článek na Wikipedii.

..::..
Tento blog Copyright(c) Negotiator