Negotiator - Blog

http://negotiator.kvalitne.cz

Úvodní stránka>Cestování>USA
Témata
..::..

Mamutí jeskyně

03.prosinec 2010 | 12:38


Mamutí jeskyně (anglicky Mammoth Cave) je nejdelší jeskyní světa. Jedná se o největší atrakcí národního parku Mamutí jeskyně v Kentucky v USA. Známá délka všech podzemních prostorů v jeskyni je 593 km, další objevy ji ovšem každý rok o několik kilometrů prodlužují.

V jeskyni je několik prohlídkových tras, nejzajímavější je plavba po podzemní říčce Echo. Vstupní části jeskyně jsou známy tisíce let, jak dokládají archeologické vykopávky. Jeskyně byla objevena John Houchinsem v roce 1797. V jeskyni bylo následně těženo guano, sloužící k výrobě střelného prachu a jeskyně byla postupně objevována.

Na počátku 20. století se jeskyně stává velkou turistickou atrakcí, dochází k jejímu turistickému zpřístupnění a nádledně k „bojům“ o to, které společnosti budou moci vybírat vstupné od návštěvníků. Postupně dochází k objevování dalších jeskynních prostor i propojování s okolními jeskyněmi a po druhé světové válce se jeskyně stává nejdelším jeskynním systémem světa. V roce 1972 je jeskyně propojena s tehdy třetí nejdelší jeskyní na světě - Flintovou jeskyní. V současnosti je jeskyně skoro třikrát delší, než druhá nejdelší jeskyně na světě, Optimistická jeskyně na Ukrajině.Okolí jeskyně bylo v roce 1941 vyhlášeno národním parkem rozkládajícím se v okrese Edmonson na rozloze 214 km2. Národní park byl v roce 1981 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Poblíž jeskyně se nacházejí další dva velké jeskyní systémy Fisher Ridge (s délkou chodeb 172 km) a Martin Ridge (51 km). Pokud by se je podařilo propojit s Mamutí jeskyní, vzniklý systém by měl délku přes 800 km chodeb.Tento článek je licencován za podmínek GNU Free Documentation License. Používá materiál: Originální článek na Wikipedii.

..::..
Tento blog Copyright(c) Negotiator