Negotiator - Blog

http://negotiator.kvalitne.cz

Úvodní stránka>Cestování>USA
Témata
..::..

Větrná jeskyně

03.prosinec 2010 | 12:38


Větrná jeskyně (anglicky Wind Cave) se nachází v Jižní Dakotě v USA severně od města Hot Springs. Délka známých chodeb v jeskyni činí 192 km, což z ní činí čtvrtou nejdelší známou jeskyni na světě (překonala švýcarskou jeskyni Hoelloch). Velká část jeskyně je pokrytá speciální kalcitovou formou nazývající se boxwork (vypadá trochu jako včelí plástve), dále se zde vyskytují keříčkovité útvary zvané frostwork (známé také z Jeskyně klenotů či z Ochtinské aragonitové jeskyně) či kuličky zvané popcorn. Jeskyně je díky spleti chodeb nazývána jeskynním bludištěm.

Indiáni Lakotové znali díru do země, ze které často vál silný průvan, a uctívali ji jako posvátné místo svých předků. V roce 1881 se bratři Tom a Jesse Binghamové spustili do malého tvoru, z něhož byl slyšet proudící vzduch. Vítr dal nově objevené jeskyni jméno. Jeskyně potřebuje vyrovnávat rozdíly atmosférického tlaku mezi jeskyní a povrchem, následkem čehož vzniká silné proudění dovnitř nebo vně ze vstupů do jeskyně. Později byly rozsáhlé prostory jeskyně objeveny šestnáctiletým Alvinem McDonaldem a na počátku 20. století byla jeskyně zpřístupněna veřejnosti. Objevy nových prostor v jeskyni pokračují doposud.Okolí jeskyně bylo vyhlášeno národním parkem již v roce 1903 prezidentem Rooseveltem, jako první národní park s jeskyněmi na světě. Na povrchu se nachází jeden z největších zbytků původní travnaté prérie v USA, kde žijí stáda bizonů, jelenů wapiti, vidlorohů amerických a psouni prérioví.

Většina parku je přístupná po 50 km turistických stezek.

Poblíž se nachází Jeskyně klenotů (Jewel Cave) – druhá nebo třetí nejdelší jeskyně světa.Tento článek je licencován za podmínek GNU Free Documentation License. Používá materiál: Originální článek na Wikipedii.

..::..
Tento blog Copyright(c) Negotiator