Negotiator - Blog

http://negotiator.kvalitne.cz

Úvodní stránka>Historie>Řecká mytologie
Témata
..::..

Kairos

03.prosinec 2010 | 12:38


Kairos - (latinsky Caerus) je v řecké mytologii nejmladší syn nejvyššího boha Dia, matka není známa.

Mnoho zmínek o něm v mytologii k nalezení není, přesto však patří svým polem působnosti k nejzajímavějším. Kairos je totiž bohem příznivé příležitosti a nejpříhodnějšího okamžiku. Personifikoval v sobě schopnost svému otci a vládci nad světem označit pravou chvíli pro vykonání božského záměru.

Jeho socha prý bývala vystavena často v zápasnických školách. Byl zobrazen jako spěchající mladý muž s charakteristickou hlavou - vzadu vlasy krátce ostříhané, na čele však s dlouhou kadeří, což v přeneseném významu znamenalo, že „příležitost se musí chytit za pačesy, zaváháš-li nebo jsi pomalý, už se nechytíš“.

Další jeho zpodobení je Kairos, letící na kouli kolem lidí, okřídlené kotníky, rovnováhu udržuje na břitvě. To všechno symbolizuje rychlost pomíjení příhodného okamžiku.

Z tohoto pohledu je velice zajímavá zmínka zesnulého papeže Jana Pavla II., který označil rok 1989 a jeho obrovské události ve východní Evropě jako „kairos 1989“ s významnými politickými a společenskými událostmi a důsledky. (Viz autorizovaný životopis papeže od Georga Weigela: Svědek naděje, 2005, ISBN 80-7252-114-4, str. 639 a 641)

Tento článek je licencován za podmínek GNU Free Documentation License. Používá materiál: Originální článek na Wikipedii.

..::..
Tento blog Copyright(c) Negotiator