Negotiator - Blog

http://negotiator.kvalitne.cz

Úvodní stránka>Politika
Témata
..::..

Kuomintang

03.prosinec 2010 | 12:38


Kuomitang (tradiční znaky: ?????; zjednodušené znaky: ?????; pinyin: Zhongguó Guómíndang; českým přepisem Čung-kuo Kuo-min-tang) neboli Čínská národní strana, známá též pod zkratkou KMT, je čínská konzervativní politická strana působící v dnešní době v Čínské republice na Tchaj-wanu.

Jeho představitelem byl až do své smrti v roce 1925 revolucionář Sunjatsen, jehož dědictvím jsou tzv. Tři lidové principy. Po Sunovi vedl Kuomintang až do roku 1975 generál Čankajšek.

Od roku 1912 do konce 40. let 20. století byl Kuomintang vládnoucí stranou v rámci celé Číny. Zkorumpovanost kuomintangské vlády a neschopnost provést potřebné zemědělské reformy však přispěly k její porážce v občanské válce s komunisty. Od roku 1949 až do konce 80. let stál Kuomintang v čele totalitního režimu na Tchaj-wanu; v současné době je opoziční stranou, která zastává politiku jedné Číny a odmítá případné vyhlášení nezávislosti státu Tchaj-wan.

Tento článek je licencován za podmínek GNU Free Documentation License. Používá materiál: Originální článek na Wikipedii.

..::..
Tento blog Copyright(c) Negotiator