Negotiator - Blog

http://negotiator.kvalitne.cz

Úvodní stránka>Politika
Témata
..::..

Liberální demokratická strana Ruska

03.prosinec 2010 | 12:38


Liberální demokratická strana Ruska (rusky ??????????-??????????????? ?????? ??????) je ruská parlamentní strana vzniklá roku 1989. Předsedou strany je Vladimir Žirinovskij.



Tato strana bývá označována za krajně pravicovou[1] a populistickou[2]. Sama sebe vnímá jako středovou a reformní sílu. „Liberální demokraté“ zastávají pozice ruského nacionalismu a imperialismu (požadovaná anexe Polska, Aljašky a Finska podle hranic carského Ruska), dále požadují kontrolu státu nad půdou, zákaz „netradičních“ náboženských sekt, státní vlastnictví ekonomicky strategických odvětví a radikální reformu justice. Předseda strany Žirinovsky také proslul protižidovskými výstupy, ačkoliv bylo poukazováno na jeho židovský původ[3]. Stejně jako v ostatních postkomunistických státech nastala v Rusku po pádu komunismu příznivá situace pro ultrapravici (v prvních volbách v roce 1993 tak LDSR obdržela přes 14 % a skončila druhá), elektorát nad 10 % si udržuje (s jistými výkyvy) i nadále. Oficiální statistiky uvádí počet členstva na 19 000. Strana má také vlastní hymnu: na melodii ruské hymny složil text Peregudov. V dubnu 2007 předseda strany podepsal Chartu proti extremismu[4]. Oficiální mezinárodní vztahy nejsou známé, v praxi dochází ke styku s evropskou ultrapravicí (např. Front national či SPR-RSČ).














Tento článek je licencován za podmínek GNU Free Documentation License. Používá materiál: Originální článek na Wikipedii.

..::..
Tento blog Copyright(c) Negotiator