Negotiator - Blog

http://negotiator.kvalitne.cz

Úvodní stránka>Sport
Témata
..::..

Zorbing

03.prosinec 2010 | 12:38


Zorbing (nebo také zorbování) je lehce extrémní sport, který vznikl kolem roku1995 na Novém Zélandu. Tvůrci Andrew Akers a Dwan van der Sluise se mimo jiné nechali inspirovat slavnou skicou muže s rozpaženýma rukama od Leonarda da Vinciho.

ZORB®, základní prvek tohoto sportu, je nafouknutá plastová koule, ve které je pomocí mnoha lanek upevněna ještě jedna menší. Celá koule váží 90 kg a v průměru má 3,2 m. Do menší koule se vejdou až tři lidé, nazýváni zorbonauti. Principem zorbingu je neřízené kutálení zorbu ze svahu dolů. Svah bývá dlouhý maximálně 200 m se sklonem okolo 20°. Zorb dosahuje rychlosti až 50 km/h a jeho zastavení probíhá samovolně dole pod svahem.

Mnoho lidí má obavy, že se jim udělá při kutálení špatně a pozvracejí se v rotující kouli. Tato obava je sice přirozená, ale autor uvádí, že ze 100 000 lidí, kteří zorbing absolvovali, se špatně neudělalo ani jedinému. Dáno je to především tím, že otočení o 360° je jen jednou za 10 m, a to opravdu není to žádná závratná rychlost. Možnosti poranění jsou také minimální, hlavně díky důmyslné konstrukci, která všechny nárazy, při pohybu krajinou, absorbuje.

Na výběr bývá mezi klasickým zorbingem, kde je zorbonaut uvnitř koule pevně připoután, a nebo hydro-zorbingem. Hydro-zorbing spočívá v přidání vody do vnitřní koule, a tak si zorbonaut může vychutnat stejný pocit jako má při praní prádlo v pračce.

V zorbu se lze pohybovat i po vodní hladině, kde vlastní silou rozpohybujete celou kouli a lze v ní překonávat i takové překážky jako jsou jezy nebo splavy.

Zorbing se provozuje i v České republice a ceny se pohybují od 500 Kč, v závislosti na počtu lidí v zorbu.
Tento článek je licencován za podmínek GNU Free Documentation License. Používá materiál: Originální článek na Wikipedii.

..::..
Tento blog Copyright(c) Negotiator