Negotiator - Blog

http://negotiator.kvalitne.cz

Úvodní stránka>Technika>Počítače
Témata
..::..

Monolitické jádro

03.prosinec 2010 | 12:39


Monolitické jádro je druh jádra operačního systému, jehož veškerý kód běží ve stejném (jaderném) paměťovém prostoru, který se anglicky označuje jako kernel space. Tím se liší od tzv. mikrojádra, které většinu tradičních činností monolitického jádra, jako je třeba správa souborových systémů, implementuje v procesech, které běží v uživatelském paměťovém prostoru.

Přestože jsou jádra psána tak, aby byla činnost jednotlivých subsytémů oddělená, jsou jednotlivé části velice silně provázány. A navíc, protože sdílejí stejný paměťový prostor, může chyba v jednom subsystému zablokovat jiný, nebo dokonce shodit celé jádro. Na druhou stranu, pokud je dbáno na správnou implementaci jednotlivých částí, je monolitické jádro velice efektivní.Unixové jádro je typickým příkladem monolitického jádra a jeho pokračovatelé (FreeBSD, Linux, nebo Solaris) nejsou jiní. Ovšem na rozdíl od něj přidávají podporu nahrávání modulů za běhu, tudíž není nutné restartovat celý systém, stačí nahrát potřebné moduly, které se připojí do jaderného adresového prostoru. Termín monolitické jádro bývá někdy nesprávně používán pro jádro bez podpory nahrávání modulů. Základním rozdílem mezi monolitickým jádrem a mikrojádrem je v tom, že v tom prvním případě běží celé jádro v jednom paměťovém prostoru.

Při natahování modulu dochází k jistému časovému zpoždění, které je ovšem minimální.

Tento článek je licencován za podmínek GNU Free Documentation License. Používá materiál: Originální článek na Wikipedii.

..::..
Tento blog Copyright(c) Negotiator