Negotiator - Blog

http://negotiator.kvalitne.cz

Úvodní stránka>Technika>Počítače
Témata
..::..

ReiserFS

03.prosinec 2010 | 12:39


ReiserFS je souborový systém vyvinutý firmou Namesys (vedenou a vlastněnou Hansem Reiserem). V současné době je podporován operačním systémem Linux, ale vzhledem k otevřenosti kódu může být podpora zabudována i dalších systémů (existuje již implementace pro Windows). ReiserFS byl vůbec první žurnálovací souborový systém, který byl přidán do jádra Linuxu (ve verzi 2.4.1).

V té době nejvyzdvihovanější výhodou před v té době nejpoužívanějším ext2 byly žurnálovací fukce na záznam změn v struktuře souborů. To umožnilo snadnou obnovu bezchybného stavu systému souborů po nenadálém výpadku (jako je pád systému nebo hardwarový reboot). Žurnálování rovněž snižuje nebezpečí chybných záznamů a nutnost provádění zdlouhavých testů integrity). ReiserFS používá strukturu vyváženého stromu (B+ Tree), která umožňuje rychlou správu velkého množství malých souborů.

Po uvedení souborového systému Reiser4 se ReiserFS občas nazývá Reiser3.

Nevýhodou tohoto filesystému například oproti ext3 je dlouhá doba „mountování“ a dlouhé prodlevy čtení/zápis u velkých datových kapacit (více jak 200GB).Pro jeho výhody mnoho distribucí Linuxu (například SUSE, Xandros, Yoper, Linspire/Lindows, FTOSX a Libranet) jej mají jako výchozí souborový systém.

Na přelomu roku 2006/07 společnost Novell, jež ho využívá ve svém SUSE Linuxu oznámila, že od tohoto filesystému ustoupí a začne používat filesystém typu ext3.Do verze 3.6.12 neexistovaly nástroje pro práci s poškozenými bloky disku. I nyní ReiserFS s nimi umí zacházet, jen když jsou v datové oblasti, v systémové oblasti mohou způsobit nestabilitu systému. Detaily v angličtině naleznete na [1].Tento článek je licencován za podmínek GNU Free Documentation License. Používá materiál: Originální článek na Wikipedii.

..::..
Tento blog Copyright(c) Negotiator