Negotiator - Blog

http://negotiator.kvalitne.cz

Úvodní stránka>Technika>Počítače
Témata
..::..

VMware

03.prosinec 2010 | 12:39


Název VMware se vztahuje k americké firmě VMware, Inc., ale zároveň také k produktu této společnosti VMware Workstation, sloužícího pro virtualizaci jednoho nebo i více počítačů na jednom hostitelském stroji.VMware, Inc. je vývojářem proprietárního virtualizačního softwaru pro počítače založené na architektuře x86, jako je VMware Workstation nebo VMware ESX Server. Společnost má pobočky v Palo Alto (USA - Kalifornie), San Francisku a Bangalore (Indie). Program VMware lze používat na hostitelských platformách Microsoft Windows, Linux a Mac OS X (Apple Macintosh).

Název VMware je obchodní známkou společnosti VMware, Inc. a písmena „VM“ zde značí virtuální stroj.VMware nabízí také serverové řešení pro virtualizaci:

Správa VMware Infrastructhure probíhá pomocí webového rozhraní nebo pomocí nástrojů VMware ACE apod.

VMware Inc. nazývá fyzický počítač, který vykonává veškeré operace jako „hostitelský počítač“ a operační systémy, které se dělí o prostředky hostitelského počítače jako hosty. Tato terminologie se týká obou řad produktů (tj. serverových i desktopových řešení).

Jako emulátor, VMware software poskytuje hostům kompletní sadu virtualizovaného hardwaru počínaje procesorem, pamětmi, přes grafické adaptéry až po síťové karty a ovladače disků.

Díky tomu jsou virtuální stroje VMware snadno přesunutelné mezi různými hostitelskými počítači, protože každý vypadá pro hosta velmi podobně. V praxi to znamená, že administrátor systému může pozastavit operaci prováděnou virtuálním strojem, zkopírovat ho na jiný, např. výkonnější hostitelský počítač a pokračovat tam, kde skončil. Popřípadě, pro nejvyšší řadu produktu je k dispozici funkce nazývaná VMotion umožňující přenášet pracující hostující stroj mezi počítači se shodnou konfigurací, ale různým fyzickým hardwarem, sdílejícími společné SAN.

Nicméně, na rozdíl od klasických emulátorů, jako je Virtual PC pro PowerPC Macintosh počítače, VMware neemuluje instrukční sady pro hardware, který není fyzicky shodný. Problémy nastávají v okamžiku, kdy přenášíme virtuální stroj mezi hostitelskými počítači používajícími různé instrukční sady (například mezi procesory Intel a AMD), nebo mezi počítači s různými počty CPU.

Balíček VMware Tools přidává ovladače a nástroje pro vylepšení grafického výkonu pro různé hostující operační systémy. Balíček také nabízí jistá propojení hostitelského a hostujícího systému, jako je sdílení adresářů a souborů, podpora Plug-and-Play zařízení, synchronizace systémového času, kopírování a vkládání pomocí schránky mezi systémy. VMware Tools jsou dostupné pro hostující systémy Microsoft Windows, Linux, Sun Solaris, FreeBSD, a Novell NetWare.

VMware nabízí také nástroje umožňující tzv. dual-boot, který používá jednu část disku (partition) pro hostitelský systém a další pro hostující systém. Je však dát pozor na problémy s konfigurací, protože hostující systém může očekávat jinou, než simuluje VMware.


Tento článek je licencován za podmínek GNU Free Documentation License. Používá materiál: Originální článek na Wikipedii.

..::..
Tento blog Copyright(c) Negotiator