Negotiator - Blog

http://negotiator.kvalitne.cz

Úvodní stránka>Technika>Počítače
Témata
..::..

Windows Server 2003

03.prosinec 2010 | 12:39


Windows Server 2003 je serverový operační systém od firmy Microsoft. Je určen pro platformu X86 PC a ve své enterprise verzi i pro 64bitové procesory. Je určen pro komerční využití a tudíž není poskytován zdarma. Proti předcházející verzi Windows 2000 Server má v sobě integrován SharePoint Services a jeho zabezpečení a bezpečnostní politika jsou od začátku nastaveny striktněji než u předchůdce - co není výslovně povoleno je zakázáno.

Čtyři základními produkty řady Windows Server 2003:Windows Server 2003, Web Edition, představující novou verzi v řadě produktů Windows Server, je funkčně zaměřený webový server. Poskytuje organizacím komplexní a spolehlivou platformu pro provoz webových serverů a hostitelských služeb, kterou lze snadno zavádět a spravovat. Díky převratné technologii Microsoft ASP.NET, která je součástí platformy .NET Framework, poskytuje Windows Server 2003, Web Edition vývojářům platformu pro rychlé vytváření a zavádění webových služeb a aplikací XML.Windows Server 2003, Standard Edition je spolehlivý síťový operační systém pro rychlé a snadné řešení podnikových úkolů. Tento flexibilní server je ideální volbou pro zajištění každodenních potřeb v organizacích všech velikostí. Windows Server 2003, Standard Edition nabízí řešení pro sdílení souborů a tiskáren, bezpečné připojení k Internetu, centralizované zavádění osobních aplikací a hodnotnou spolupráci mezi zaměstnanci, partnery a zákazníky. Windows Server 2003, Standard Edition podporuje symetrické zpracování dvěma procesory a až 4 GB paměti.Windows Server 2003, Enterprise Edition je ideální server pro střední a velké organizace. Poskytuje funkce potřebné k zajištění provozu podnikové infrastruktury, použití komerčních aplikací a transakcí elektronického obchodování. Windows Server 2003, Enterprise Edition je multifunkční operační systém, který podporuje využití až osmi procesorů a poskytuje funkce pro podniková prostředí, jako je například vytváření clusterů se čtyřmi uzly, a až 32 GB paměti. K dispozici je také pro 64bitové počítačové platformy.Windows Server 2003, Datacenter Edition je určen pro organizace, které požadují vysokou úroveň škálovatelnosti a dostupnosti. Poskytuje pevný základ pro vytváření důležitých řešení pro databáze, software pro plánování podnikových zdrojů (ERP), zpracování velkého množství transakcí v reálném čase a slučování serverů. Jde o nejvýkonnější serverový operační systém, jaký kdy společnost Microsoft představila. Podporuje symetrické zpracování až 32 procesory a poskytuje možnost vytváření clusterů s osmi uzly a vyrovnávání zatížení jako standardní funkce. Windows .NET Datacenter Server je k dispozici také pro 64bitové počítačové platformy.Každý server má určitou roli (někdy i více), kterou lze zvolit jednoduše příkazem dcpromo. Konkrétně to mohou být role: webového serveru (IIS), řadiče domény (AD), souborový server, tiskový server, dynamické přidělování IP adres (DHCP), domenový řadič (DNS) apod. Tyto všechny role mohou být nainstalovány na jednom serveru. Obecně však platí, že každý server by měl mít na starosti pouze jednu roli, protože pokud tento server nebude fungovat, tak budou v provozu ostatní služby.

Tento článek je licencován za podmínek GNU Free Documentation License. Používá materiál: Originální článek na Wikipedii.

..::..
Tento blog Copyright(c) Negotiator